İDTM’nin Africallia 2016 Ticari Heyet Programı
07.03.2016

Africallia 2016 İkili İş Görüşmeleri Forumu, 24-26 Şubat 2016 tarihleri arasında, Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu'da yapıldı. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, ikinci kez Afrika kıtasında yapılan bu önemli iş forumuna Türk firmalarından oluşan bir heyet götürdü. Afrika'ya giden Türk firmaları, Pimak Endüstriyel Mutfak, Fetih Elektrik, Göksil Dış Ticaret, Sahra Kablo, Mysilo, Polin Elektrik, Sist Endüstri Hizmetleri, Bileşim Kimya, Anadolu İsuzu Otomotiv ve Kalekim organizasyonda Türkiye'yi temsil ettiler.

İki gün boyunca süren ve firmaların daha önce tespit ettikleri firmalar ile bir saat boyunca yüz yüze görüşme fırsatı bulduğu bu önemli organizasyon, dünyanın birçok yerinden 400 civarında firmayı bünyesine çekmeyi başardı. Çoğunluğu Burkina Faso ve komşu ülkelerden gelen firmalar enerji, madencilik, tarım, makine ve ekipmanları, inşaat, lojistik olmak üzere toplam 19 sektörde son derece verimli görüşmeler yaptılar ve iş bağlantıları kurdular. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi delegasyonu ile organizasyona gelen Türk firmaları, iş forumunun kendileri için son derece başarılı geçtiğini ifade ederek, önemli bağlantılar yaptıklarını, çeşitli siparişler aldıklarını ifade ettiler. 

Burkina Faso Başbakanı Sayın Paul Kaba Thieba’nın resmi açılış konuşması ile başlayan organizasyon ikili iş görüşmelerinin dışında sergi alanları, çeşitli seminer ve konferanslar, networking aktiviteleri ve sosyal etkinlikler ile güçlendirilmişti.

Bir milyar civarındaki nüfus potansiyeli, artan satın alma gücü, henüz çıkartılmamış zengin doğal kaynakları, sunduğu ekonomik fırsatlar ile Afrika Kıtası Türk firmalarının önünde çok önemli bir pazar olarak yer almaktadır. Burkina Faso Büyükelçimiz Sayın Korkut Tufan’ın, heyetimizdeki Türk firmaları ile birlikte kendisini makamında ziyaret ettiğimizde belirttiği gibi, “Afrika Kıtası A’dan Z’ye birçok ihtiyacını Türk firmalarından karşılayabilir.“ İstanbul Dünya Ticaret Merkezi bu amaç doğrultusunda Afrika konusundaki projelerine hızla devam edecektir.Geriye Dön