Linexpo İstanbul 2017 İFM'de Düzenlendi!
21.02.2017

Türkiye’nin en önemli iç giyim, çorap, yatak ve plaj kıyafetleri markaları ve bu ürünlerin yan sanayi ve aksesuar firmaları, Linexpo İstanbul’da bir araya geldi. 9-11 Şubat 2017’de İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuara bu yıl 142 yerli marka katıldı.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi organizasyonuyla düzenlenen Linexpo İstanbul 2017, defileler, sergiler ve görsel şovlarla dev bir sektörel buluşma şeklinde gerçekleşti. İç giyim, gecelik, sabahlık, mayo, pijama, çorap, t-shirt, şort, eşofman, tayt ve yan sanayi aksesuar ürünlerinin sergilendiği ve iç giyim konusunda sonraki iki yılın moda trendlerinin belirlendiği fuar, Türkiye’nin en önemli moda buluşmalarından biri oldu.  

Geçtiğimiz yıl fuarın ilk adımları atılmış ve Linexpo Moda Günleri adıyla düzenlenen organizasyona 60’a yakın ülkeden 6 bine yakın ziyaretçi katılmıştı. Bu yıl TİGSAD Derneğinin himayesinde ve İDTM öncülüğünde bir araya gelen sektör kuruluşları, organizasyonun fuara dönüşmesini sağlayarak önemli bir başarıya imza attı. 

15.000 m² kapalı alanda 10.000 m² stant satış alanı ile düzenlenen fuarın açılışında konuşan İç Giyim ve Çorap Komite Başkanı Nazım Kanpolat, fuar alanına büyük talep olduğunu ifade ederek “Fuarımızın tanıtımında katılımcı 142 firmamız sahaya inerek 60’a yakın ülkede tanıtım çalışmalarımıza katkıda bulunmuşlardır. Bu kollektif yaklaşım bize sektörümüzün birbirine bağlı olduğunu ve Linexpo fuarına ne kadar sahip çıktığının bir göstergesidir.” dedi. 

TİGSAD Başkanı İrfan Özhamaratlı ise sektörün desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini belirttiği konuşmasında “En büyük mutluluğumuz bir senenin ardından iç giyim sektörü ile çorap sektörünü bir arada görmek. Her ikisi de dünyada rekabet gücü yüksek sektörlerimiz. Ülkemize sağladığı katkı noktasında da ihtiyacımız olan istihdamı ve döviz gelirini kazandıran sektörler. Bu sektörlerin tanıtımı da çok önemli ben bu açıdan bu fuarı çok önemsiyorum.” diye konuştu.

Açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’de iç giyim ve çorap sanayiinin önemine dikkat çeken İSO Yönetim Kuru Başkanı Erdal Bahçıvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin istihdam yaratma konusunda göz bebeği bir sektör var karşımızda. İkincisi de ihracat gücü… Türkiye ihracatı tanımazken bu sektörlerimiz zorlu koşullarda pazar arayarak ve bu pazarlarda kalıcı olarak Türkiye’nin ihracatta gururu oldular. Bugün de bütün rekabet koşullarını sağlayarak bu pazarda dimdik durabiliyorlar. Sektörün diğer bir önemli özelliği, sürekli yatırım yapan bir sektör olması. Türkiye’nin dönem dönem yaşamış olduğu yatırım zorluklarına rağmen, yatırımdan, yaptıkları işin geleceğinden vazgeçmeyerek yatımları çeşitlendirmesi, sektörün bir başka önemli özelliği.”Geriye Dön