15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türk Milletinin Zaferi
13.07.2017

Değerli İş Dünyası, 

Türkiye, jeostratejik konumu, yüzyıllardan bu yana süregelen kültürel ve etnik çeşitliliği, Doğu ile Batı arasında daima en sağlam köprü olma özelliği ile dünya ticaretinin en önemli  merkezlerinden biri. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) olarak, 100 bin metrekarelik fuar alanımız, ev sahipliğini yaptığımız 90 fuar ve yürüttüğümüz ikili iş görüşmeleri ile bu uluslararası ticaretin merkezinde yer alıyoruz.

Hem finansal hem de ticari bir kavşak olarak kabul edilen Türkiye, geçtiğimiz bir yıl içerisinde  ardı ardına zorlu sınavlar verdi. Küresel bir tehdit olan terörün, hedefleri arasında Türkiye’de vardı. 15 Temmuz’da yapılan darbe -işgal girişimiyle terör, bu kez doğrudan demokrasimizi hedef aldı. Ancak, yapılan darbe girişimi, milletimizin kararlı tepkisiyle başarısız oldu. Planlananın aksine Türkiye bu süreçten güçlenerek çıktı.

Tam bir birlik içerisinde kenetlenen ülkemize, referandum sürecinin ardından yabancı yatırımcının güveni arttı. Temmuz 2016 ile karşılaştırdığımızda Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 22.5 artarak 82 bin seviyelerinden 101 binin üzerine çıkarak rekor seviyeye ulaştı. 

Geçtiğimiz 1 yıllık sürede sevinerek gördük ki, yabancı yatırımcılar da Türkiye’ye güven tazelediler. 15 Temmuz sonrasında hatırlanacağı gibi Moody’s haksız yere notumuzu düşürmüş, bunun sonucunda da net sermaye girişleri yılın üçüncü çeyreğinde azalmıştı. Ancak buna rağmen 2016 yılında ülkemize doğrudan yabancı yatırımlar azalmadan devam etti. Merkez Bankası verilerine göre geçen yıl Türkiye’ye 12.3 milyar dolar doğrudan sermaye girişi gerçekleşti.

Türkiye, 2017 yılında da yükselen piyasa olmayı sürdürüyor. Nitekim Uluslararası Finans Enstitüsü’nün "Yükselen Piyasalara Sermaye Akışları" raporuna göre, Türkiye'ye toplam sermaye girişinin 2017 yılında 30 milyardan 32 milyar dolara çıkması bekleniyor. Sermaye akışları açısından ekonomimizin oldukça dirençli olduğuna vurgu yapılıyor. Dünyanın dört bir yanından yatırımcılar, Türkiye’de mevcut varlıklarını güçlendirme ve yeni yatırımlar yapma yoluna gidiyor. 

Şirketimiz açısından değerlendirildiğinde ise fuarcılık bakımından oldukça verimli geçen 2016 yılında, İDTM bünyesinde 9 yeni fuar sektöre kazandırıldı. Uluslararası ikili iş görüşmeleri ile de dış ticaretin geliştirilmesi yönündeki aktif çalışmalar ise tüm hızı ile devam ediyor.  

Türkiye, bölgenin ve dünyanın en önemli ticaret merkezi konumunda ve bu konumunun önemini dünyaya anlatmak da bizlerin en önemli görevi. Bu vesileyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutlar; saygılar sunarız. 

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A.Ş. Geriye Dön