FAV TURKEY Fuar ve Zirvesi Başarıyla Gerçekleşti!
28.09.2017

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "Avrupa’da 4. sıradan birinci sıraya yükseldik. Tarımda Avrupa’nın en büyük gücü olduk. Dünyada ise 8. sıradayız".

FAV TURKEY Fuar ve Zirvesi’nin açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "Avrupa’da 4. sıradan birinci sıraya yükseldik. Tarımda Avrupa’nın en büyük gücü olduk. Dünyada ise 8. sıradayız" dedi. Daniş, ihracatta yeni hedef pazarlar olan Çin ve Afrika ülkelerindeki açılımlara devam edileceğine dikkat çekti.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi tarafından organize edilen FAV TURKEY Sebze Meyve, Kuru Gıda, Kesme Çiçekçilik Fuarı ve Zirvesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş tarafından açıldı. Yurt dışından ve yurt içinden tarım dünyasının önemli isimlerin, bürokratların, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı fuarda, Türkiye’nin ev sahipliğinde 10 ülkenin katılımıyla uluslararası bir zirve gerçekleştirildi. "Akdeniz Havzasında Sürdürülebilir Tarım: Fırsatlar ve İşbirlikleri" konulu zirveye ilgi büyüktü.

"Tarımda Avrupa’da 1. Sıraya Yükseldik" 

Fuarın açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş tarımın üretim koşulları ve iklimin dışında sosyal ve siyasal durumlardan en çok etkilenen sektörlerden biri olduğuna dikkat çekti. 

Üretimi yapılan ürünlerin pazarlara ulaşmasının da en az üretim kadar önemli olduğunu belirten Daniş, Türkiye’nin çayır ve meralarda dahil edildiğinde 38,4 milyon hektar tarım alanına sahip olduğunu söyledi. Tarım sektöründeki son durumu rakamlarla anlatan Daniş şöyle devam etti:

"İşlenebilir tarım arazisi bakımından dünyada 15. sırada, nüfus büyüklüğü bakımından  18. sürdürülebilir su kaynakları bakımından da 41. sıradayız. Çok fazla yağış rezervimiz yok ama buna rağmen 2002’den bu yana tarım sektörü uygulanan politikalarla hep büyüdü. Ülkemiz tarımı 2003 - 2016 dönemindeki 14 yılın 11’inde büyüme gösterdi. 2017 yılının birinci çeyreğinde  de büyümeyi % 3,2 olarak  gerçekleştirdik. Bu dönemde  tarımsal hasıla bakımından 158 milyar TL (52,3 milyar dolar) ile Avrupa’da 4. sıradan birinci sıraya yükseldik. Tarımda Avrupa’nın en büyük gücü oldu. Dünyada ise 8. sıradayız.  2002 yılı ile kıyaslandığında % 328 oranında artış söz konusu."

2002 yılında toplam meyve ihracatımızın 392 milyon dolar iken 2016 yılında % 887 oranında artarak 3,8 milyar dolara yükseldiğine dikkat çeken Daniş, aynı yıllar içinde sebze ihracatımızın da 142 milyon dolardan 2016 yılında % 222 artarak 458 milyon dolara ulaştığını belirtti. 

Hedef Pazarlar Çin ve Afrika

Türkiye’de 150 tarımsal ürünün ekonomik olarak üretilebildiğini ifade eden Daniş, ülkemizin fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva, kestane, kavun, karpuz, salatalık, fasulye, Antep fıstığı, biber, elma ve mercimekte dünya üretiminde ilk 3’te olduğunu söyledi.

"Günümüzde ülkemiz meyve üretiminde dünya 5’incisi, sebze üretiminde ise 4’üncü  konumda." diyen Daniş "Çiftçiyi bilgiyle, topraklarımızı suyla buluşturmamız lazım. Desteklerimiz ve yatırımlar devam ediyor. Meyve ve sebze üretiminin çok daha yukarılara taşınacağını söyleyebilirim. Üretmek yetmiyor. Pazara ulaştırmamız lazım" dedi. DEİK ile birlikte dış ticaretin geliştirilmesi ve ihracatın arttırması için 9 ülkede tarımsal iş forumları ve toplantıları gerçekleştirdiklerini anlatan Daniş, Türkiye’nin hedef pazarları hakkında da bilgi verdi. Daniş "Çin hedef pazarlarımızdan biri. Mayıs ayında Çin’de yine büyük bir iş forumu yapacağız. Ekim ayında Tunus’da yapacağız. Bakanlık olarak Afrika açılımımıza da devam edeceğiz", dedi. 

Daniş son olarak "Bu çerçeveden bakınca FAV TURKEY Fuarı ve Zirvesi’ni çok önemsiyoruz. Türkiye çok büyük bir pazar. İstanbul’un da önemli bir pazar olduğunu düşünüyoruz. FAV TURKEY  ürünlerimizin yeni pazarlara açılmasında ve mevcut pazarlardaki payımızın artmasına katkı sağlayacaktır", şeklinde konuştu. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Genel Müdürü A. Rüştü Argıt ise, "Açılışını yaptığımız FAV TURKEY Fuar ve Zirvesi sektöründe bir ilk olacak. FAV TURKEY’de bir hayali gerçekleştiriyor; dünyanın ihracat lideri olma yolunda ülkemizin, sebze-meyve, kuru gıda ve kesme çiçekçilik sektörlerini, uluslararası bir organizasyonda bir araya getiriyoruz", dedi.   

İklim Değişikliği Tarımı Tehdit Ediyor

BM tarafından açıklanan bir rapora dikkat çeken Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu dünyadaki çatışmalar ve iklim değişikliğinin etkisiyle açlık sorunun yeniden tırmanışa geçtiğini, 2016 yılında dünyadaki 815 milyon insanın ya da bir başka deyişle küresel nüfusun % 11’inin açlıktan etkilendiğini söyledi. Tarımın insan hayatının devamlılığı için gerekli olan gıda ihtiyacının karşılamasının yanı sıra istihdam, ihracat ve ulusal gelire de ciddi katkıları olan bir sektör olduğunu belirten Satoğlu şöyle devam etti:

 "Türkiye Avrupa’nın 1’inci büyük tarımsal ekonomisi konumunda. Bu anlamda dünya tarımında söz sahibi ve küresel ölçekte rekabet edebilecek bir güce sahibiz. Ancak üstü açık  bir fabrika olarak değerlendirdiğimiz tarım, aynı zamanda iklimsel değişimler, doğal afetler ve çeşitli risklerden de yüksek düzeyde etkilenebilen hassas bir faaliyet alanı. Tarımın, insanlığın beslenmesindeki fonksiyonunu etkili bir şekilde yerine getirmesi için, tarımsal üretimi tehdit eden risklerin mutlaka yönetilmesi gerekiyor."


FAV TURKEY’de düzenlenen Akdeniz Havzasında Sürdürülebilir Tarım: Fırsatlar ve İşbirlikleri konulu uluslararası zirvenin ana sponsoru  Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama, yaklaşık 1 milyon çiftçinin verdiği sermayelerle kurulmuş olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin en büyük çiftçi kooperatifi birliği olduğuna dikkat çekti. Tarım Kredi’nin, 12 şirketiyle 2016 yılında 20 ülkeye toplam 4,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Karayama "Çiftçilerimizin ürünlerinin iç piyasada olduğu kadar dış pazarlara da ulaştırılması için Tarım Kredi Kooperatifleri ve 12 şirketimizle yurtdışındaki fuar, iş forumu gibi organizasyonları takip etmekte, ürünlerimizi yurtdışında tanıtmakta ve yeni pazarlar açarak çiftçimizin ürünlerine katma değer kazandırılması için çalışmaktayız", dedi. 

"Sürdürülebilir Tarım" Zirvesine 10 Ülkeden Katılım

FAV TURKEY Sebze Meyve, Kuru Gıda, Kesme Çiçekçilik  Fuarı kapsamında gerçekleştirilen "Akdeniz Havzasında Sürdürülebilir Tarım: Fırsatlar ve İşbirlikleri" konulu uluslararası zirveye 10 ülkeden katılım sağlandı. Moderatörlüğünü A Haber Ekonomi Müdürü Özlem Doğaner’in yaptığı zirvede Fas Tarım Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve İşbirlikleri Başkanı Abderrahim Benyassine, Cezayir Tarım Bakanlığı Filahı Vakfı Başkan Yardımcısı Mohamed Hadjhenni, Tunus Tarım İşletmeleri Birliği Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Ziad Borgi, Fransa Cumhuriyeti Tarım Müsteşarı Pierre Autissier, Kamerun Tarım İşletmeleri Uluslararası İlişkiler Başkanı Nikwah Akongnwi Nigwa, İran Taavvun Odası Tarım Federasyonu Başkan Yardımcısı Reza Vafaee Yeganeh, Etiyopya Tarım Vakfı  Uluslararası Koordinatörü Mohamed Abaoli konuşmacı olarak yer aldı. California’da son 5 yılda yaşanan kuraklık nedeniyle tarımla uğraşanların su kaynaklarına ulaşması için yaptıkları çalışmayı anlatan Tarım Bakanlığı Danışmanı ve jeofizik profesörü Ted Asch, Amerika’dan canlı bağlanarak zirvede bir sunum gerçekleştirdi. 

Konuşmacıların kendi ülkelerindeki tarım sektörü ve yatırımcılara sunulan destekler konusunda bilgi verdikleri zirvede, Akdeniz havzasındaki ülkelerin daha iyi bir geleceğe kavuşması, bölgede sürdürülebilir tarımın gerçekleştirilebilmesi ve özellikle açlıkla mücadele edilmesi için işbirliği yapılması konusunda ortak karara varıldı. Tüm ülke temsilcileri yabancı yatırımcıları ülkelerine davet etti. Geriye Dön