Yangın Algılama ve İhbar Sistemi (Bölüm: 9.3)

Bina yönetiminde mevcut uygulama projeleri esaslarına göre tesis edilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Merkez İtfaiye Müdürlüğünce uygun görülen NOTIFIER marka yangın algılama ve ihbar sisteminde her mahaldeki olası yangını bildiren dedektörler mevcuttur.

Bağımsız bölümlerin açık ofis yapılması halinde (tavana kadar duvar olmayan bölme sistemi) ilave dedektör gerekmemektedir. Ancak kapalı hacimler olarak düzenlenecek bölümlerde gerekli olacak dedektör arttırma imkanı olmadığından bu ilaveye ihtiyaç duyulacak düzenlemeler için santral ilave edilip sadece bu santralın ikazı genel güvenlik merkezine ulaştırılacaktır. Bunun için hazırlanacak uygulama projeleri Bina yönetimi tarafından onaylandıktan sonra uygulanacaktır. Mevcut sistemle uyum saplayacak diğer markalar da kullanılabilinir. Notifier veya diğer markalar için Bina Yönetiminden onay alınacak ve ilave edilecek sistemin en az altı ayda bir genel kontrolu yaptırılarak Bina Yönetimine rapor verilecektir. Rapor verilmesi geciktiğinde Bina Yönetimi gerekli kontrolu yapacak veya yaptıracak bu işlemin karşılığı bedelini tahsil edecektir.

Binadaki mevcut yangın algılama ve ihbar sistemi “Analog Adresli” tiptedir. Her bağımsız bölüme toplam alanı şartnamelere ve standartlara göre kaplayacak dedektör konmuştur. Ofisler kiracılar tarafından değiştirilip , yeni mimari projede partisyonlara ayrılırsa sisteme dedektör sayısı olarak ilaveler gerekebilir.

1. Çözüm: Sistemde dedektör sayısında öngörülenden fazla artış olan mahallere konvansiyonel dedektörler , bu tip dedektörlerin çalışmasını sağlayacak bir modülle bağlanacaktır. Bu modülün çalışması için panelden bir resetlenebilir 24 VDC besleme hattı gerekmektedir. Dedektör teknolojisi aynı olup (optik , iyon yada ısı) ana panelde alarm bu modül adresiyle gözükecektir. Alarm panelden resetlenebilecek , arıza durumları arada hiçbir ara cihaz olmadan izlenebilecektir.

2. Çözüm: Dedektör sayısının arttığı katlarda konvansiyonel panel ilave edilerek , konvansiyonel dedektörler kullanılmasıdır. Bu durumda ana sistem 2 adet MM (biri Alarm , biri Arıza için) modüller ilavesiyle sistem tarafından izlenecektir.

Burada kullanılacak konvansiyonel panelin markası mutlaka Notifier gibi bu konuda lider bir firma olmalı ve yönetim tarafından onaylanacak bir firma tarafından getirilmelidir.

Panelin özellikleri:

  • Konvansiyonel tipte 2-telli dedektörleri çalıştırabilen,
  • Alarm ve arıza durumunu ayrı ayrı röle çıkışı olarak verebilen,
  • NFPA , BS , FM gibi standartlara sahip,
  • 24 normal , 1 saat alarm durumu için batarya bulunduran
  • Yedek parça temini ve servisi yönetim tarafından belirtilen servis anlaşmalarına uygun şekilde hızlı verilen bir panel olmalıdır.