Yangın İhbar Sistemleri (Bölüm: 4.1.2)

Yangın güvenliği; İDTM İş Merkezinde ortak mahal, kiralık dükkanların ve ofis mahal içlerinde bulunan tüm kapalı alanlarda en az bir dedektör ve sprinkler olacak şekilde tasarlanmıştır. İş Merkezimizde yangına müdahaleyi kolaylaştırmak için yangın zonları oluşturulmuştur. Yangın güvenliği, algılama ve ihbar sistemleri bu zonlara göre dizayn edilmiştir. Yangından korunma ve önleme sistemi olarak su püskürtme sprinkler sistemi tercih edilmiştir. Otomatik Sprinkler yangın söndürme sistemi, yangının başladığı noktada bulunan Sprinkler başlığı içindeki cam ampul 68C ısıyı hissettiğinde parçalanır ve alevin üzerine su püskürtür. Ayrıca yangınla birlikte oluşan dumanın bastırılmasını sağlayarak müdahale ekiplerinin çalışmalarını kolaylaştırır.

Yangın algılama ve ihbar sistemi; çıkabilecek yangınları başlangıç aşamasında tespit etmek, binada bulunanları durumdan haberdar etmek amacı ile kurulmuş ve 7/24 güvenlik otomasyon personeli tarafından takip edilen 3 adet Notifier marka yangın ihbar sistemi bulunmaktadır. Yangın halinde ve diğer acil hallerde binadaki insanların emniyetli ve süratli olarak tahliyesi için, yangına karşı korunumlu bir şekilde düzenlenmiş, zemin seviyesinde güvenli bir alana açılan acil çıkış merdiveni ve her katta mevcut olmak üzere asansör hollerinde yangın hortumu ve tüpü bulunmaktadır.

Ofislerimizde seslendirme ve anons sistemi için 1 adet hoparlör ve yangın ihbar sistemi için de 2 adet dedektör bulunmaktadır. Ofis tadilatı esnasında yeni yapılacak her oda (kapalı alan) için en az 1 dedektör olması zorunludur. Bunun için gerekli ek dedektör ve yangın ihbar tesisat kablosu kiralama yapan firma tarafından karşılanacaktır. Seslendirme ve yangın ihbar tesisatının devreye alınması İş Merkezi teknik ekibi tarafından yapılacaktır. Yangın ihbar dedektörünün markası ve teknik özelliği hakkında İş Merkezi Teknik Müdürlüğü’nden bilgi alınacaktır.