Yaşam Rehberinin Amacı ve Kapsamı

Bu rehber, ofisinizi teslim aldığınızdan itibaren, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ndeki yaşantınıza yol gösteren teknik-mekanik-dekorasyon-mimari ve genel bilgileri içeren her türlü soru ve sorunlarınız için size cevap veren bir kılavuz olarak hazırlanmıştır.

Burada yer alan konular dışında her türlü sorunuz için hafta içi 08.30 -17.30 saatleri arasında 0 212 468 52 85 numaralı telefonumuzdan pazarlama ekibimizi arayabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Genel Tanıtım

İDTM İş Merkezi, İstanbul ili, Bakırköy ilçesi, Yeşilköy Mah,  3014 pafta,  1221 ada 193 no.lu parselde kayıtlı 86970,47 m2 üzerinde 3 blok olarak inşa edilmiştir.

17 kattan oluşan ve birbirine geçişleri bulunan üç ayrı blokta, toplamda 130 dükkan ve 346 ofis dairesi bulunmaktadır. 95.000 m2 toplam inşaat alanına sahip olan İDTM İş Merkezi’nde kiralanabilir ofis ve çarşı alanı toplamda 60.000 m2’dir.

Adres Bilgisi

Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. İDTM İş Merkezi Bakırköy, İstanbul, Türkiye

Yönetim Hakkında

İDTM İş Merkezi, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A.Ş. tarafından yönetilmektedir. Dünyanın en kapsamlı Dünya Ticaret Merkezlerinden biri olan İDTM; İstanbul Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası ve İktisadi Kalkınma Vakfının iştirakleri ile kurulan bir anonim şirkettir.

İDTM'nin sahip olduğu 500.000 m²'lik alanda; yılda ortalama 100 ulusal ve uluslararası fuarın yapıldığı toplam 98.000 m² alana sahip 11 adet Fuar Salonu, 17'şer katlı 3 ayrı plazadan oluşan İş Merkezi, 18.000 m² büyüklüğündeki çarşı alanı, İş Merkezi içerisinde tasarım ödüllü WT Club Hazır Ofis, Konferans ve Toplantı Salonları, 4 yıldızlı otel WOW Airport, 5 yıldızlı WOW İstanbul otel ve 6.500 kişilik dev kongre merkezi WOW Kongre Merkezi hizmet vermektedir.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, Türkiye'de fuarcılık sektörünün gelişmesine öncülük eden yerli ve yabancı iş dünyasını aynı çatı altında bir araya getiren ve Türkiye'nin en büyük kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile mahalli idarelerin meydana getirdiği örnek bir kuruluştur.

Pazarlama Birimi ve Talep Bildirimleri

İDTM A.Ş. Pazarlama ekibi, kiralama ve kiralama sonrası hizmet sürecini yönetmektedir. Müşterilerin ihtiyaçlarının doğru analiz edilmesi, kiralama sonrası süreçte de müşteri memnuniyetinin en üst seviyelerde tutulması şirketin birincil hedefleri arasındadır.

Her türlü soru, istek ve şikayetiniz için pazarlama birimimize hafta içi 08.30 - 17.30 saatleri arasında 0 212 468 52 85 numaralı telefonumuzdan veya pazarlama@idtm.com.tr adresi üzerinden mail atarak ulaşabilirsiniz.

Ana menü

Abonelikler

 1. Elektrik Aboneliği
 2. Elektrik abonelikleri size en yakın CK Boğaziçi müşteri hizmet merkezlerinden veya CK Boğaziçi web sitesinden online işlem merkezi üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

  Size en yakın CK Boğaziçi müşteri hizmet ve müşteri işlem merkezlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://websube.ckbogazici.com.tr

  CK Boğaziçi Elektrik Çağrı Merkezi Tel: 444 6 255

  İŞYERİ ABONELİĞİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  • Abone veya sayaç numarası - İDTM Teknik Müdürlüğü’nden alınacaktır.
  • Kimlik belgesi (TC kimlik numaralı)
  • Vergi levhası (Vergi numarası, vergi dairesi, ticaret unvanı),
  • Ticaret sicil numarası ve ticaret sicil memurluğunun adı,
  • Faaliyet belgesi
  • İmza sirküleri (imza sirkülerinde belirtilmiş ise şirket kaşesi)
  • Kira kontratı
  • Elektrik aboneliği için vekaletname veya yetki belgesi (yetkili veya vekil olarak işlem yapılacaksa)
  • DASK no. veya poliçe (binada mesken varsa)
  • Taşıma veya Şube Açılış Kararı

 3. Telefon Aboneliği
 4. Telefon Başvurularınızı, https://kurumsalohm.turktelekom.com.tr/ üzerinden online olarak, Türk Telekom çağrı merkezinden (444 1 444 ) Türk Telekom Ofislerinden veya Türk Telekom Mağazalarından yapabilirsiniz.

  Telefon hatları yönlendirilmesi; binaya kadar Telekom personeli tarafından, bina içinde ofise kadar İDTM teknik ekibi tarafından yapılmaktadır.

  Şirket içi iletişimin sağlanması için, santral data ve telefon hat dağılımı ile alakalı yapılacak işlemlerin sorumluluğu firmaya aittir.

  Telefon Başvurusu için Gerekli Evraklar:

  • Kimlik Fotokopisi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet ve Pasaport)
  • Ticari Sicil Gazetesi
  • Ankastre Beyanı (İDTM Personel ve İdari İşleri Müdürlüğü’nden alınacaktır.)
  • Vergi Levhası
  • Danışman ise Vekaletname
  • İmza Sirküleri (Yetkili Kişi)
  • Faaliyet Belgesi

 5. TV Sistemi
 6. Türksat kablo TV aboneliği için, her türlü soru, soru, istek ve arıza bildirimlerinizi aşağıdaki telefon numarasından yapabilirsiniz.

  Türksat Müşteri Hizmetleri Tel: 0850 804 444

 7. Internet Sistemi
 8. Binamızda Teknotel ve Turkcell Süperonline fiber optik internet altyapısı kurulmuştur. Abone olmanız durumunda bu hizmetten faydalanmaya başlayabilirsiniz.

  Türk Telekom Online Başvuru için:
  https://turktelekom1.abonelikmerkezim.com/internet-basvurusu

  Turkcell Superonline Online Başvuru için:
  https://www.superonline.net/hemen-basvur

  Turkcell Superonline Çağrı Merkezi: 0850 480 0 538

  Türk Telekom İnternet Abonelik Merkezi: 0 216 908 01 22


  Teknotel İletişim:
  Tel: 0216 665 77 00 / 444 12 99
  WhatsApp: 0531 882 54 73
  E-posta: satis@teknotel.com

Ana menü

Teknik Altyapı Özellikleri

 1. Elektrik Sistemleri
  • Jeneratör ve UPS Sistemleri
  • Ofis alanlarında jeneratör yük dağılımında öncelikle UPS cihazı kullanılıyor ise bu cihazın jeneratörden birebir beslemesi sağlanacaktır.

   UPS cihazınız yok ise jeneratör beslemesi talep edildiği taktirde sadece önem arz eden cihazların (kayar kapı, santral, server cihazları gibi) beslemesi için ihtiyaç kadar verilecektir. Aydınlatma olarak, her kapalı alandaki bir armatür beslenecek şekilde jeneratör besleme hattı dağılımı yapılacaktır.

   Satın alacağınız UPS ve Klima gibi cihazların teknik özellikleri hakkında İş Merkezi Teknik Müdürlüğümüze bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu cihazların bina sistemine uygunluğunun tarafımızca kontrol edilmesinden sonra firma cihazların satın almasını yapabilecektir.

  • Yangın İhbar Sistemi
  • Yangın güvenliği; İDTM İş Merkezinde ortak mahal, kiralık dükkanların ve ofis mahal içlerinde bulunan tüm kapalı alanlarda en az bir dedektör ve sprinkler olacak şekilde tasarlanmıştır. İş Merkezimizde yangına müdahaleyi kolaylaştırmak için yangın zonları oluşturulmuştur. Yangın güvenliği, algılama ve ihbar sistemleri bu zonlara göre dizayn edilmiştir. Yangından korunma ve önleme sistemi olarak su püskürtme sprinkler sistemi tercih edilmiştir. Otomatik Sprinkler yangın söndürme sistemi, yangının başladığı noktada bulunan Sprinkler başlığı içindeki cam ampul 68C ısıyı hissettiğinde parçalanır ve alevin üzerine su püskürtür. Ayrıca yangınla birlikte oluşan dumanın bastırılmasını sağlayarak müdahale ekiplerinin çalışmalarını kolaylaştırır.

   Yangın algılama ve ihbar sistemi; çıkabilecek yangınları başlangıç aşamasında tespit etmek, binada bulunanları durumdan haberdar etmek amacı ile kurulmuş ve 7/24 güvenlik otomasyon personeli tarafından takip edilen 3 adet Notifier marka yangın ihbar sistemi bulunmaktadır. Yangın halinde ve diğer acil hallerde binadaki insanların emniyetli ve süratli olarak tahliyesi için, yangına karşı korunumlu bir şekilde düzenlenmiş, zemin seviyesinde güvenli bir alana açılan acil çıkış merdiveni ve her katta mevcut olmak üzere asansör hollerinde yangın hortumu ve tüpü bulunmaktadır.

   Ofislerimizde seslendirme ve anons sistemi için 1 adet hoparlör ve yangın ihbar sistemi için de 2 adet dedektör bulunmaktadır. Ofis tadilatı esnasında yeni yapılacak her oda (kapalı alan) için en az 1 dedektör olması zorunludur. Bunun için gerekli ek dedektör ve yangın ihbar tesisat kablosu kiralama yapan firma tarafından karşılanacaktır. Seslendirme ve yangın ihbar tesisatının devreye alınması İş Merkezi teknik ekibi tarafından yapılacaktır. Yangın ihbar dedektörünün markası ve teknik özelliği hakkında İş Merkezi Teknik Müdürlüğü’nden bilgi alınacaktır.

  • Asansörler ve Asansör Kullanımı Sırasında Uyulması Gereken Kurallar
  • İDTM İş Merkezinde asansörler, yolcu trafiğini en sağlıklı şekilde karşılayacak şekilde hesaplanmıştır. Buna göre her blokta 10 kişi kapasiteli 3 adet Schindler marka asansör, 17 durak sayısı ile kullanıcılarını katlarına sorunsuz bir şekilde ulaştırmaktadır. Bunlara ek olarak 630 kg kapasiteli itfaiye asansörü, 16 kişi kapasiteli yük asansörü, çarşı alanında da 4 adet 630 kg. taşıma kapasiteli, 3 duraklı hidrolik asansör hizmet vermektedir.

   Asansörler jeneratör sisteminden beslenmekte ve olası bir elektrik kesintisinde, acil durum tertibatı devreye girmektedir. Kullananların can güvenliğini sağlamak için güvenlik tedbirlerinin en üst düzeyde tutulmakta, servis ve bakım işlemleri büyük bir titizlik ile gerçekleştirilmektedir.

   Asansör Kullanımı Sırasında Uyulması Gereken Kurallar:

   • Asansör kabinine girerken dikkatli olunuz, kapının çarpması size ve ya eşyalarınıza zarar verebilir.
   • Çocuklarınız ile asansöre binerken, çocuklarınıza ve (varsa) oyuncaklarına dikkat ediniz, kontrol altında tutunuz.
   • Evcil hayvanlarınız ile asansöre binerken, hayvana ve tasmasına dikkat ediniz, bir yere takılıp kazaya yol açmaması için kontrol atında tutunuz.
   • Kabine girerken veya çıkarken asansörü oyalayıcı hareketlerden kaçınınız.
   • Asansörün dolu olması halinde kabine girmeye çalışmayınız, asansörün tekrar bulunduğunuz kata gelmesini bekleyiniz ya da başka bir asansörü çağırınız.
   • Asansör kabinine girdikten sonra sadece gideceğiniz katın numarasına basınız. Bu asansörün gereksiz katlarda durmasını önleyerek zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.
   • Asansör içinde bir sorun ile karşı karşıya kaldıysanız paniğe kapılmadan kabin içinde bulunan yardım butonu vasıtası ile İDTM Teknik birimi ile iletişime geçiniz. İlgili personel en kısa zamanda yardımınıza gelecektir.
   • Seyir halinde iken asansör kapısından uzak durunuz ve kapıya sıkışma olasılığı bulunan giysi ve eşyalarınıza dikkat ediniz.
   • Kabin içine sigara izmariti, kibrit ve bunun benzeri yanıcı maddeleri atmayınız.
   • Asansör kabinine zarar verecek nitelikteki taşıma işlemlerini gerçekleştirmeyiniz. Taşınma işlemi esnasında sırasında Güvenlik Birimi bilgisi dahilinde yük asansörünü tercih ediniz.
   • Yangın esnasında merdivenleri kullanın.

  • Kapalı Devre Kamera Sistemi
  • İDTM İş Merkezi bina giriş-çıkış noktalarının, ortak kullanım alanlarının izlenmesi ile birlikte sirkülasyonun kontrol altında tutulması ve denetlenmesi amacı ile CCTV (Kapalı Devre TV Sistemi) kullanılmaktadır.

 2. Mekanik Sistemler
  • Isıtma Soğutma Sistemleri
  • Ofis katlarında soğutma, her blokta 2 adet 600.000Kcal/h kapasiteli York marka chiller soğutma grubu tarafından, ısıtma ise 2 adet 800.000Kcal/h kapasiteli Viesmann marka sıcak su kazanı tarafından sağlanmaktadır. 4 borulu fan-coil ile sistem, mevsimlerden bağımsız olarak soğutma ve ısıtma yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Oda sıcaklığına göre Fan-coil cihazının ısı derecesini açma kapama işlemleri termostat marifeti ile ofis kullanıcısı tarafından gerçekleştirilmektedir.

   İş merkezimizde ortam iklimlendirilmesi; çalışan insan sayısı, ısı kazancı, ısı kaybı, taze hava ihtiyacı ve iç hava kalitesi göz önünde bulundurularak dizayn edilmiştir. Her blokta %100 taze hava sağlayan 2 adet klima santrali mevcuttur. Normal katlar için her ofise 700m3/h, çapraz katlar için ise her ofise 1700m3/h debide temiz hava verilmektedir. Aynı şekilde egzost fanları normal katlar için her ofisten 630m3/h, çapraz katlar için ise her ofisten 1300m3/h kirli hava emişi sağlanmaktadır.

   Çarşı katlarında soğutma, her blokta 2 adet 1.000.000Kcal/h kapasiteli York marka chiller soğutma grubu tarafından, ısıtma ise 2 adet 800.000Kcal/h kapasiteli Viesmann marka sıcak su kazanı tarafından sağlanmaktadır. Dükkan kullanıcısı tarafından kumanda edilen değişken debili VAV cihazları, karışım havalı AHU klima santralleri ile taze hava sağlıyor.

  • Otomasyon
  • Günümüzün modern ticari binaları, binanın farklı sistemlerinin otomasyonu ve izlenmesi için çeşitli alt sistemlerin entegrasyonunu içermektedir. İDTM İş Merkezi olarak binanın emniyetli, güvenli, konforlu, üretken ve enerji verimli olmasını sağlamak amacı ile Honeywell bina yönetimi sistemi kullanılmaktadır.

   Akıllı bina sistemi olarak adlandırılan bu sistem havalandırma, ısıtma, soğutma, iklimlendirme, brülor/kazan ve yanma kontrolleri, yangın sistemlerinin kontrolleri ve yönetimini sağlamaktadır.

   Güvenlik otomasyon merkezinde yangın ihbar sistemleri, deprem algılama sensörü, kamera görüntüleme monitörleri, merkezi müzik ve anons sistemi mevcuttur.

  • Havalandırma
  • İDTM İş Merkezi’nde Honeywell marka HVAC(ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme)sistemi kullanılmaktadır.

   Ortamdaki kullanılmış kirli ve yoğun hava egzos fanları ile emilerek ortamdan uzaklaştırılmakta ve yerine temiz hafif hava ortama geri kazandırılmaktadır. Kullanılacak klima ve havalandırma sistemlerinin minimum kapasitesi belirli formüller ile hesaplanmaktadır.

   Çarşı dükkan içinden termostat kontrollü VAV (Değişken Hava Debili) sistemini besleyen toplamda 276300m3/h debili 3 adet klima santrali ile şartlandırılmaktadır.

   İş Merkezi ofis alanlarında ısıtma-soğutma; yaklaşık 720L/h su döngüsünde, yüksek devirde ısıtma kapasitesi 6500W, soğutma kapasitesi 4200W olan ve oda termostadı ile lokal kumanda edilen 4 borulu  fancoil cihazları ile sağlanmaktadır. Ofis alanlarının temiz havası önce G4 kaset filtreden sonra F6 torba filtreden geçerek her biri 60000m3/h debili 6 adet klima santrali ile şartlandırılmaktadır. . Ayrıca ofis katlarımızda ıslak hacimlerde (WC) sürekli egzost sistemi mevcuttur.

   Her bağımsız bölüme tahsis edilen hava debileri gerekli ölçümler yapılarak mimari yerleşim planına uygun olarak kiracı tarafından sabitlenecek ve bu miktar kesinlikle aşılmayacaktır.

   Ofis içerisinde revizyon yapılması durumunda havalandırma kanal ve menfez uygulaması bina yönetiminin onaylayacağı projeye göre müşteri tarafından yapılacaktır.

   Binamızdan her ne sebeple olursa olsun dışarıya cam açılamaz.

   Havalandırma sistemi yemek pişirilmesine elverişli olmadığı için ofis içerisinde yemek pişirilmesi uygun değildir.

   Acil durumlarda (yangın, deprem vb.) İş Merkezi’nin tüm güvenlikli geçiş kapı ve turnikeleri yangın paneli tarafından güvenli çıkış için boşa çıkacak şekilde kumanda edilmiştir. Aynı zamanda yangın panelleri ile iletişimde halinde olan bina Honeywell otomasyon sistemi de  yangından kaçış  senaryosunu başlatır. Bu senaryo gereği yangının olduğu katın hava izolasyonu sağlamak için katlar arasında pozitif ve negatif basınç zonlarını aktif eder. Asansörler zemin katta kapıları açık devre dışı bırakılır. Doğalgaz tesisatları gaz geçişine kapanır. Binada sesli anons ve görsel uyarılar otomatik olarak devreye girer. Yangın merdivenleri dumansız kaçış için basınçlandırma tertibatı ile tesis edilmiştir.

Ana menü

Uyulması Gereken Ortak Yaşam Kuralları ve Prensipleri

 1. İş Merkezi Giriş ve Çıkışları
 2. İDTM Blokları ana giriş kapılarında bulunan turnikelerden manyetik giriş kartınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Emniyetiniz için lütfen bu kartı başkaları ile paylaşmayınız.

  Yeni kart temini için; T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanının fotokopisi, SGK işe giriş bildirgesi, bir adet resim olması kaydı ile üzerinde kaşe ve yetkili kişi imzası bulunan firmanızın antetli başvuru yazısını İDTM Güvenlik Müdürlüğü’ne göndermeniz gerekmektedir.

  Manyetik kartın kaybolması durumunda İDTM Güvenlik Müdürlüğüne nüfus cüzdan sureti ve yazı ile bildirimde bulunmanız halinde yenisi çıkartılacaktır. Ayrıca çalışanınızın işten ayrılması veya çıkartılması durumunda yine İDTM Güvenlik Müdürlüğüne manyetik kartın iade edilerek iptal edilmesi için yazı ile bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Tarafımıza bilgi verilmemesi durumunda meydana gelecek tüm sıkıntıların sorumluluğunun firmanıza ait olacağı bilinmelidir.

  5188 Sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin gereği, İDTM İş Merkezi’nde faaliyet gösteren firma yetkilileri ile çalışan tüm personellerin merkeze girişleri esnasında yanlarında bulunan çanta ve diğer eşyaları X-ray cihazından geçirerek kontrol ettirmesini, kapı ve el dedektörü vasıtasıyla üst aramalarının yapılmasında güvenlik personellerine yardımcı olmasını önemle rica ederiz.

 3. Misafir Giriş ve Çıkışları
 4. Misafir girişleri İDTM Blokları ana giriş kapılarından yapılmaktadır. Resepsiyon bilgilendirmesi vasıtası ile misafirinize giriş izini vermeniz sonrasında, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun getirdiği hükümlere riayet edilerek kimlik karşılığında verilecek misafir giriş kartı ile iş merkezine girişi sağlanabilecektir. Misafir giriş kartlarının İş Merkezinden çıkış gerçekleştirilirken resepsiyona geri bırakılması ve kimlik kartının teslim alınması gerekmektedir.

 5. Hizmet Sağlayıcıları
 6. Binamız içerisinde muhaberat bölümü bulunmaktadır. Gelen kargo ve kurye paketleri muhaberat yetkilileri tarafından gün içinde ilgililere teslim edilmektedir. Güvenlik sebebi ile posta, kargo, kurye gibi hizmet sağlayıcılarının katlara giriş çıkışına müsaade edilmemektedir.

 7. Araç Giriş ve Çıkışları
 8. Kiracılarımız A3 Blok otopark girişinden, plaka tanıma sistemi yardımı ile bariyerin açılmasından sonra otopark alanına ulaşabilmektedirler. Buradan yönlendirme levhaları vasıtası ile size tahsis edilmiş otopark ulaşabilirsiniz. Kiracılarımıza her 25 m² için bir araç hakkı verilmektedir.

  I-4 ve I-6 çarşı girişlerinin önündeki rampalara, teknik hacim ve personel giriş kapılarına, güvenlik odasının arka yol bölgesine, ayrıca otopark bölgesinde park yasağı olan alanlara araç bırakmamanızı rica ederiz.

  Otopark alanlarında park halinde bulunan araçlara dışarıdan gelebilecek her türlü gasp, hırsızlık, çizilme, darp veya benzeri eylemlerde, suç delillerinin toplanması CCTV kapalı devre dijital kamera kayıt sisteminin yardımı ile yapıldığından yüksek kapalı kasa kamyon, kamyonet, servis araçları vb. araçların sabit ve döner kameraların görüş mesafelerini kapatmayacak şekilde park etmelerini rica ederiz.

 9. Araç Bariyer Sistemi
 10. Kiracılarımız İDTM Güvenlik Müdürlüğü’ne kayıt ettirdikleri araçları ile otopark girişlerindeki plaka tanıma sistemini kullanarak otoparkı kullanabilirler. Lütfen kayıtlı plakanız dışında başka bir araç ile otoparka girmeye çalışmayınız.

  Firmanıza ve çalışan personellerinize ait araç sayısı, plaka numaraları, marka ve modellerini, acil durumlarda ulaşmamız için firma yetkilisinin isim, soyad ve telefon numarası bilgilerini A1 blok zemin katta bulunan Güvenlik Müdürlüğü’ne bildirmenizi önemle rica ederiz.

 11. Servis Giriş Çıkışları
 12. Personel alımları için gelen servis ve diğer araçlarının I-4 ve I-6 çarşı girişleri önlerinde bekleme yapmaması gerekmektedir.

 13. Taşınma Sırasında Uyulması Gereken Kurallar
 14. Kiracımız, ofisini teslim aldıktan sonra taşınmak istediğini firma antetli kağıdına, yetkili kişi imzası ile bildirir. Taşıma işlemleri İş Merkezi’nin yoğun olduğu sabah işe giriş akşam işten çıkış saatlerinde gerçekleştirilmemektedir. Taşınma saatleri hafta içi 19.00, Cumartesi günü 13.00'den sonra, Pazar günü ise tam gün önceden dilekçe vermek kaydıyla gerçekleştirilebilir.

  Taşınma sırasında iş güvenliği ile alakalı ilgili önlemlerin alınması gerekmektedir. Alınacak önlemler, ilgili mevzuatın belirlediği şartlarda olacaktır. Taşınma sırasında meydana gelecek iş kazalarından İDTM sorumlu değildir.

  Taşınma sırasında ilgili kata ait hole ambalaj malzemeleri, atıkları ve benzeri maddelerin konulması dökülmesi yasaktır.

  Çıkış yapacak firma ofis içindeki hareketli eşya ve mobilyalarını alma hakkına sahiptir. Bunun haricinde bulunan bütün malzemeler İDTM'nin tasarrufunda olup, İDTM Teknik Müdürlüğü'nün hazırlayacağı ofis çıkış tutanağı imzalanmadan çıkış yapılamayacaktır.

 15. Ofis Tadilatı ve Dekorasyon
 16. Tadilata başlamadan önce, projenin teknik kriterlere uygunluğunun sağlanması için İDTM Teknik ekibi ile iletişim halinde olmanızı ve projeyi onaylatmanızı rica ederiz. Proje hazırlandıktan sonra uygunluğu tarafımızdan kontrol edildikten sonra tadilat çalışması başlayacaktır. Tadilat İDTM dekorasyon el kitabına göre yapılacaktır.

 17. Ortak Alan Hizmetleri
  • Teknik Servis Hizmetleri
  • İDTM iş Merkezi ortak mahallerde oluşan sorunların çözülmesi İDTM Teknik Müdürlüğü sorumluluğu altındadır. Ortak mahallerde oluşan sorunlar otomasyon sistem arızaları, ısıtma-soğutma sistem arızaları, elektrik ve su kesintileri, asansör ve jeneratör arızaları şeklinde sıralanabilir. Çalışma saatleri haftanın 7 günü, 12 saat olacak şekilde vardiyalandırılmıştır.

  • Temizlik Hizmetleri
  • İDTM İş Merkezi ortak mahalleri, otopark ve İDTM İş Merkezi çevresi yeşil alanlarının temizliği profesyonel bir firma tarafından yapılmaktadır. İş Merkezi temizlik alanları koridor temizliği, merdiven temizliği, asansör temizliği, dış cephe temizliği ve kat tuvaletlerinin temizliğini kapsamaktadır. Ofis içi çalışma alanlarının temizliği kiracımıza aittir.

   Ortak alanlarımızın temiz ve bakımlı tutulması konusunda siz değerli kiracılarımızın da gerekli hassasiyeti göstermesini önemle rica ederiz.

 18. WT Club Hazır Ofis, Konferans Ve Toplantı Salonları Hizmetleri
  • WT Club Hazır Ofisler
  • İDTM İş Merkezi içerisinde yıllık kiralamaya uygun ""Avrupa Kalite Ödülleri'nde"" ""En İyi Ofis Tasarımı"" ödülünün sahibi olan WT Club ofisleri hizmet vermektedir.

   İDTM bünyesinde kurulan WT Club'da, 8 ile 29 metrekare arasında değişen tam donanımlı ofisler, kurumsal imajlarına önem veren firmalara, yeni iş kuranlara ve İstanbul’a geldiklerinde her zaman hazır bir ofisi olsun isteyenlere seçkin ve şık bir çalışma ortamı sunmaktadır.

   WT Club hazır ofisleri; 7/24 kullanım imkanı yanında mesai saatleri boyunca sekreterlik hizmetleri, mesai saatleri dışında gelen aramaları sesli mesaj kutusuna yönlendirme hizmeti, posta kabul ve teslimatı, ısıtma, soğutma, elektrik, su, güvenlik, kablolu/kablosuz internet ve otopark hizmetini kiralama bedeline dahil olarak sunmaktadır. Yasal iş adresi olarak gösterilebilen ofislerin ortak kullanım alanında limitsiz self-servis çay, kahve ve su ikramı bulunmaktadır.

  • Ege Konferans Salonu
  • WT Club bünyesi içerisinde bayi toplantılarınızı, eğitimlerinizi ve sunumlarınızı gerçekleştirebileceğiniz toplamda 160 m²'lik bir Ege konferans salonu hizmet vermektedir.

   122 kişilik oturma kapasitesine sahip alan içerisinde bilgisayar, projeksiyon ve ses sistemi, kablolu ve kablosuz internet bağlantısı ve yazı tahtası ile hizmet sunulmaktadır.

   Ege Toplantı Salonu'nda kiralamalar yarım (08.30 - 12.30 ile 13.30 - 17.30 saatleri arası) ve tam günlük (08.30 - 17.30 saatleri arası) olarak yapılabilmektedir.

  • Akdeniz Toplantı Salonu
  • Şirket yönetim kurulu toplantılarınızı, şirketiniz için önem arz eden toplantılarınızı gerçekleştirebileceğiniz Akdeniz Toplantı Salonu 75 m² alan içerisinde 24 kişilik oturma kapasitesine sahip olup, içerisinde sunum yapmayı kolaylaştıran masaüstü görüntü ve projeksiyon sistemi, toplantıya katılan tüm üyeler için mikrofon sistemi, yazı tahtası, kablolu ve kablosuz internet erişimi bulunmaktadır.

   Akdeniz Toplantı Salonu'nda kiralamalar yarım (08.30 - 12.30 ile 13.30 - 17.30 saatleri arası) ve tam günlük (08.30 - 17.30 saatleri arası) olarak yapılabilmektedir.

 19. Doğal Afetlerden Korunma Yöntemleri
  • Deprem Afetinden Korunma
  • Deprem sarsıntısı başladığında,

   • Deprem başladığında sabitlenmiş eşyaların yanına geçiniz.
   • Pencere ve devrilecek eşyalardan uzak durunuz.
   • Baş ve boynunuzu iki elinizin arasına alarak sarsıntının geçmesini bekleyiniz.
   • Deprem sonrasında bina tahliyesi gerçekleştirilecektir, tahliyeye katılım sağlayınız.
   • Tahliyede acele edilmez. Kontrollü bir şekilde bina boşaltılır.
   • Toplanma alanında gidiniz ve personelinizi sayarak var ise eksiklerinizi tespit ediniz.
   • Bina içerisinde kalan varsa kurtarma ekiplerince müdahale edilecektir.
   • Kurtarılan personele ilk yardım yapılacaktır.
   • Deprem sonrası yangın çıkmışsa İtfaiye yangına müdahale edecektir.

  • Yangın Afetinden Korunma
  • Yangın Başladığında,

   • Bina tahliye planına göre personelinizi tahliye ediniz.
   • Toplanma alanında personelinizi sayarak içerde kalan personel varsa tespit ediniz.
   • Bina içerisinde kalan personel sivil savunma ekipleri tarafından çıkarılacaktır.

  • İş Kazası Yaşanması Durumunda
  • İş kazası çalışma Saatleri İçinde Olursa;

   • 112 arayarak ambulans isteyiniz.
   • Binamızdaki Sağlık Birimi yetkililerine haber veriniz.
   • Sağlık ekipleri gelinceye kadar İlkyardım ekibi yaralıya ilk yardım yapacaktır.
   • Yaralı tehlikeli bir ortamda bulunuyorsa, uygun taşıma tekniklerine göre tehlikesiz bir alana taşıyınız.
   • Tehlikeli bir durum yoksa yaralıyı hareket ettirmeyiniz.
   • Sağlık birimleri geldiğinde yaralının durumu hakkında kısa bilgiler verilerek yaralıyı yetkililere teslim ediniz.

   İş kazası çalışma saatleri dışında olursa;

   • Güvenlik görevlisine haber veriniz.
   • 112 aranarak ambulans isteyiniz.
   • Arama, kurtarma ve tahliye ekibi yaralıyı bulunduğu yerden uzaklaştırması gerekiyorsa uygun taşıma teknikleriyle uzaklaştırır.
   • Yaralıya ilk yardım yapılarak durumunun kötüye gitmesi önlenecektir.
   • Ambulans geldiğinde yaralı sağlık birimlerine teslim edilecektir.

  • Sel, Su Afetinden Korunma
  • Sel veya su baskını yaşandığında,

   • Binanın boşaltılması gerekiyorsa, elektrik, doğalgaz ve diğer sistemleri kapatarak personelinizi tahliye ediniz.
   • Eksik personel varsa sivil savunma ekibi arama kurtarma çalışmalarını yapmak üzere sevk edilecektir.

  • Sabotajdan Korunma
  • Çalışma Saatleri İçinde Olursa:

   • İDTM Güvenlik birimine haber veriniz.
   • Güvenlik ekibi olaya ilk müdahaleyi edecektir.
   • Personelin toplanma bölgesine ulaşmasını sağlayınız ve personelinizi sayarak var ise eksiklerinizi tespit ediniz.

 20. Kira ve Ortak Giderlerin Takip - Tahsilatı
 21. Kira - aidatların toplanması ve takip edilmesi İDTM A.Ş. Muhasebe ve Finans departmanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Kiracılarımız ödemelerini her ayın 1'i ve 15'i arasında belirlenen ilgili banka hesap numarasına yatırabilirler.

  Kira ve Aidat faturalar ayın ilk günü kiracılarımızın E-Fatura adreslerine gönderilmektedir.

  Ayın ilk 15 günü ödenmeyen kira ve aidatların takip eden ayın 5’ine kadar ödenmemesi halinde toplam tutar üzerinden %3 gecikme bedeli uygulanmaktadır.

 22. Sistemlerin Çalışma Saatleri
 23. Isıtma-soğutma ve havalandırma sistemleri, hafta içi 07:30-18.30, Cumartesi 08.00-15.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Resmi tatil ve Pazar günleri sistem çalışmamaktadır. Çarşı katlarında ise hafta içi 08.00-21.00, Cumartesi 08.30-21.00, Pazar günleri 09.30-21.00 saatleri arasında çalışmaktadır.

  SİSTEMLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ HAFTA İÇİ CUMARTESİ PAZAR
  KULE ISITMA-SOĞUTMA, HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ 07:30-18:30 08:30-15:00 -
  ÇARŞI ISITMA-SOĞUTMA, HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ 07:45-21:00 08:30-21:00 09:30-21:00
  KULE ORTAK MAHALLER AYDINLATMA 07:00-23:00 08:30-23:00 -
  ÇARŞI ORTAK MAHALLER AYDINLATMA 07:00-23:00 08:30-23:00 -
  OTOPARK AYDINLATMA 20:45-05:30 20:45-05:30 20:45-05:30
  DIŞ CEPHE AYDINLATMA 20:45-00:00 20:45-00:00 20:45-00:00
  YÜRÜYEN MERDİVENLER 08:00-22:00 09:30-22:00 09:30-22:00
  • Sistem çalışma saatleri genel olarak verilmiştir. Mevsimlere göre farklılık gösterebilir.
  • Hafta sonları sadece ortak mahal aydınlatmaları açılmaktadır.
  • İş merkezimizdeki dekorasyon çalışmalarına sadece hafta içi 20.00'den, Cumartesi 13.00'den sonra, Pazar ve diğer tatil günlerinde ise tüm gün, çalışacak ekiplerin isim listesi tarafımıza bildirilip onayı alındıktan sonra müsaade edilmektedir.

 24. Diğer Bilgiler
  • Acil Durum Telefon Bilgileri
  • Acil Numaralar

   • Acil Servis: 112
   • Alo Jandarma: 112
   • Polis İmdat: 112
   • Alo İtfaiye: 112
   • Telefon Arıza: 121
   • Gaz Arıza: 187
   • Elektrik Arıza: 186
   • Su Arıza: 185
   • Kadın ve Sosyal Hizmetler: 183
   • Alo Valilik: 179

   Belediye

   • Bakırköy Belediyesi: 0 212 414 97 00

   Eczaneler

   • Arome Eczanesi: 0 212 465 60 30
   • Emine Eczanesi: 0 212 662 53 66
   • Can Eczanesi: 0 212 662 53 66

   Emniyet

   • Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü: 0 212 543 24 41
   • Yeşilköy Şakir Tosun Polis Merkezi: 0 212 663 25 25

   Hastaneler

   • BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ: 0 212 542 69 69
   • BAKIRKÖY RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESi: 0 212 543 65 65
   • KIZILAY BAKIRKÖY TIP MERKEZİ: 0 212 466 22 00
   • İSTANBUL DERİ VE TENASÜL HASTALIKLARI HASTANESİ: 0 212 572 82 93
   • ACIBADEM HASTANESİ BAKIRKÖY: 0 212 414 44 44
   • DÜNYA GÖZ HASTANESİ ATAKÖY: 0 212 413 75 75
   • ÖZEL ÇAMLIK HASTANESİ: 0 212 543 56 10
   • ETHİCA İNCİRLİ HASTANESİ: 0 212 543 68 90
   • DOĞAN HASTANESİ : 0212 624 34 34

   Kaymakamlık

   • Bakırköy Kaymakamlığı: 0 212 571 69 28

  • Ulaşım
  • Özel Araç ile

   D-100, TEM ve sahil yolları üzerinden Atatürk Havalimanı istikametini takip ederek iş merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

   Metro-Metrobüs ve Otobüs ile

   Anadolu yakasından gelenler için

   • Kadıköy'den Kadıköy-Kartal metrosuyla Ayrılıkçeşme istasyonunda inip Marmaray'a aktarma yapınız. Marmaray ile Yenikapı durağında inerek M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna geçerek metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

   • Üsküdar'dan Marmaray ile Yenikapı durağında inerek M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna geçerek metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
   • Ümraniye'den Üsküdar-Ümraniye metrosuna binerek Altunizade durağında inip Metrobüse aktarma yapınız. Metrobüs ile Zeytinburnu durağında inip M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna geçerek metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
   • Kartal, Maltepe, Pendik, Tuzla taraflarından geliyorsanız Kadıköy-Kartal metrosuyla Ünalan durağında inip Metrobüse aktarma yapınız. Metrobüs Zeytinburnu durağında inip M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna geçerek metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
   • Pendik Yüksek Hızlı Tren İstasyonu'ndan 251 numaralı çift katlı otobüs ile Mecidiyeköy'de inip Metrobüse aktarma yapınız. Metrobüs ile Zeytinburnu durağında inip M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna geçerek metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.

   Avrupa yakasından gelenler için

   • Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece taraflarından geliyorsanız herhangi bir Metrobüs durağından Şirinevler durağında inerek M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna aktarma yapınız. Metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
   • Bağcılar, Güngören taraflarından geliyorsanız Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Zeytinburnu durağında inip M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna aktarma yapınız. Metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.
   • Esenler, Bayrampaşa taraflarından geliyorsanız M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuyla metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında inerek İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
   • Taksim'den Taksim metrosuyla Yenikapı durağında inip M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna aktarma yapınız. Metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında inerek İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
   • Mecidiyeköy'den Metrobüs ile Zeytinburnu istasyonunda inip M1 Yenikapı-Havalimanı metrosuna geçerek metronun DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında indiğinizde İDTM İş Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
Ana menü

Dekorasyon Projeleri

 1. Dekorasyon Projelerinin Verilmesi ve Onay
 2. Ofis veya dükkan kiracısı, kendi hesabına yetkili mimar ve / veya mühendis tarafından hazırlanmış 1/50 ölçeğinde tam ölçülü çizimlerin 3 takım kopyasını ve/veya Autocad formatında hazırlanmış kopyasını bina yönetimine teslim edecektir.

  Çizimlerde, kullanılacak alanın özel ihtiyaçları gösterilecek, mağaza vitrini (varsa) detaylı olarak belirtilecek, iç bölmeler ile asma tavan planları havalandırma, sıhhi tesisat ve elektrik tesisat plan ve kesitleri verilecektir. Tüm bu projelerde Mimari, Mekanik, Elektrik tasarım kriterlerine tamamıyla uyulacaktır.

  Bağımsız mahallerde yapılacak herhangi bir değişiklik ve/veya dekorasyon işi, bina yönetiminin vereceği proje onayından önce başlayamaz.

  Bina yönetiminin tatbikat onayı ve projeler doğrultusunda işin tamamlandığına dair teyidi alınmadan ofis - işyeri işletmeye açılamaz.

 3. Dekorasyon Projelerinin Listesi
 4. Bina yönetimine onay için 3 takım olarak sunulacak dekorasyon projeleri şunları içermelidir:

  1. MİMARİ PROJELER
   • Anahtar plan
   • Yerleşim planı
   • Boyuna ve enine kesit
   • Vitrin plan ve kesiti
   • Armatür , menfezi ve dedektörleri gösterir asma tavan koordinasyon planı
   • Varsa bölme duvar kesiti
   • Renk planları ve örnekleri
  2. MEKANİK PROJELER
   • Sıhhi tesisat ve sprinkler planı
   • Havalandırma tesisat planı
   • Mekanik – elektrik bilgi cetveli (Ek-A)
   • Açıklamalar
  3. ELEKTRİK PROJELERİ
   • Şebeke planları
   • Pano kutusu planları
   • Elektrik yük cetvelleri
   • Kolon diyagramı
Ana menü

Mimari Tasarım Kriterleri

 1. Duvarlar
  1. Bağımsız bölümleri, diğer bağımsız bölümler ve müşterek alanlardan ayıran duvarlar, konstrüktif veya dekoratif gerekçelerle, uygulanan (As-Built) projelerine bağlı olarak betonarme taşıyıcı perdeler ve kolonlar ile yerine göre tuğla veya çoğunlukla alçıblok duvar elemanlarından teşkil edilmiştir.
  2. Betonarme karkas olarak binanın ana taşıyıcı sistemini oluşturan, ancak bağımsız bölüme tesadüf eden duvar görünümündeki betonarme perde duvar kolon ve kirişlerde hiçbir şekilde delik açılması, kırma, yarma, kesme vb. tadilat işlerinin yapılmasına kesinlikle izin verilmez.
  3. Bağımsız bölümlere ait diğer, alçıblok, tuğla, alçıpanel veya betopan bölme duvarlarında ise delme, yarma, kesme, yıkma, sökme vb. tadilatların yapılması bina yönetiminin iznine tabidir.
  4. Bağımsız bölüm kiracısı yapacağı veya yaptıracağı tadilat ve dekorasyon işleri ile ilgili bir proje yaptırması ve bu projeyi bina yönetiminin onayına sunması gerekmektedir.
  5. Bina yönetimi, bu projeyi, işletme yönetiminin veya doğrudan yönetime bağlı teknik kadronun yardımı ile tetkik eder ve onaylar.
  6. Bina yönetiminin onaylamadığı hiçbir dekorasyon veya tadilata izin verilmez.
  7. Bina yönetimince, üzerinde tadilat yapılmasına izin verilen mahallerden, yıkım, söküm, kırma, delik açma gibi işlemler sonrasında çıkacak molozların yönetim tarafından belirlenecek kurallar dahilinde uzaklaştırılması gerekmektedir.

 2. Döşemeler
  1. Bağımsız bölümlere ait döşemeler, B.A. karkas tarzında inşaa edilen yapıların inşaa ve hesap yöntem ve kriterlerine bağlı olarak mantar tipi kirişsiz (gizli kirişli) B.A. döşeme tarzında teşkil edilmiştir.
  2. B.A. döşeme plaklarında, herhangi bir şekilde kırma, sökme, yıkma veya delik açma ve kapama işlerinin yapılmasına, statik ve B.A. hesaplar ile proje kriterleri ve deprem yönetmelikleri bakımından yönetim tarafından izin verilmemektedir. Ancak çok özel durumlar için Statik ve B.A. projelerin müelliflerinden talep edilen tadilat için bir tahkik yapılması sağlanabilir ve bu talep proje müellifince uygun görülür ise izin verilmesi mümkün olabilir.
  3. B.A. döşemeler, 500 kg/m² hareketli yük olacağı kabulüne göre dizayn edilmiştir.
  4. Bağımsız bölümler içerisinde B.A. döşeme plağı üzerinde ortalama 3,5 cm. ~ 4,0 cm. kalınlığında yüksek dozlu bir şap tabakası mevcuttur.
  5. B.A. döşeme plakları üzerindeki şap ile müşterek mahallere ait koridor ve / veya kat hollerindeki bitmiş döşeme kaplaması arasında ise 3 ~ 4 cm’lik bir kot farkı mevcuttur. Bu durum, mevcut şap tabakası üzerine bu kot farkına uygun bir kaplama malzemesinin doğrudan uygulanmasına imkan verecektir.
  6. Mevcut şaplar, üzerinde self – leveling sistem şap dökülmesi yada mevcut şapın kırılması ile yeniden seçilen döşeme kaplaması malzemesi kalınlığına uygun kalınlıkta bir şap dökülmesi mümkündür.
  7. Kiracının, bina yönetiminin onayına sunacağı dekorasyon projesinde, döşeme kaplamaları için kullanılacak malzemeler konusunda detaylı bilgi bulunmalıdır.
  8. Döşeme kaplamalarında kullanılacak halıların yanmaz malzemeden mamul olması tercih edilmelidir.

 3. Tavanlar
  1. Bağımsız bölümlerin tavanları, halihazırda B.A. döşeme plağının kalıptan çıkmış çıplak yüzeyi ile bırakılmıştır.
  2. Kiracının yapacağı veya yaptıracağı tavan kaplaması ile ilgili (asma tavan vb.) malzeme cinsi, sistem ve montaj detayları ile kalite standartlarının; dekorasyon projelerinde belirtilmesi onay gereğidir.
  3. Tavan kaplamalarında kullanılacak malzemelerin de yanmaz nitelikte olması gerekmektedir.

 4. Genel Mahaller
  1. Bina dış cephelerinde, bronz renkli, reflektif olmayan ısı camlı, alüminyum profilli Alman HUECK sistem giydirme cephe ve yine alüminyum profil konstrüksiyonlu, 60 x 60 veya 60 x 120 cm. ebadında SERANİT marka granit alaşımlı seramikler ile mekanik ve yapıştırma sistem kaplamalar uygulanmıştır.
  2. Bina dış cepheleri kapalı sistem dizayn edilmiştir. İç mahaller ile dış hava ortam arasındaki ilişki tamamen otomasyon kontrollü klimatize havalandırma sistemi ile sağlanmaktadır. Dolayısıyla cephelerde dışa açılan pencere kanadı mevcut değildir.
  3. Bağımsız bölüm kiracıların, dış cepheye pencere açmasına, pencere tipi veya split tipi klima monte etmelerine B.A. veya Kargir cephe duvarlarının delinmesine izin verilmez.
  4. Bina dış cephelerine ve teras çatılara bağımsız bölüm kullanıcıları adına hiçbir reklam ve / veya tanıtım unsuru monte edilmemelidir. Bu husus, bina mimarisi ve estetik bakımdan çok önemlidir. Ancak, bina yönetiminin uygun görmesi halinde tüm bağımsız bölüm kiracıları, iş merkezi ve çarşı bölümünü tanıtıcı ve müşterek menfaatlerin sağlanacağı türden reklam ve / veya tanıtım panolarının, bina mimarisini ve estetiğini zedelemeyecek yerlere konulmasının mümkün olabileceği kabul edilmelidir.
  5. Reklam ve / veya tanıtıma esas olarak çarşı katlarındaki müşterek mahallerde kira karşılığı duvar tipi vitrin yapılmasına uygun mahaller bırakılmıştır. Bu mahallerde yapılabilecek vitrin boyutları bina yönetimince belirlenecektir. Bu vitrinler ile ilgili projeler için de bina yönetiminden onay alınmalıdır.
  6. Çarşı katlarındaki bağımsız bölümlerin müşterek mahallere bakan ön cepheleri beher bağımsız bölüme ait vitrin dizaynı, giriş ve çıkış kapıları teşkili için, asma tavan kotu, döşeme kotu ve yan duvarlar arasında, demir konstrüksiyon kutu profil kör kasa tesis edilmiştir.
  7. Dükkan cephelerinde mevcut demir konstrüksiyon kutu profil olarak tesis edilen bu kör kasalar vitrin ve kapı montajına esas olarak teşkil edilmiştir. Yan duvarlar ile düşey arakesit oluşturan kutu profil dikmelerin sökülmesine veya kesilmesine izin verilemez. Ayrıca asma tavan ile arakesit teşkil eden yatay kutu profillerin de sökülmesine veya kesilmesine izin verilmemelidir. Bu kör kasa kayıtları yanlarda duvarları, tavanda ise asma tavanı tutucu konstrüktif profillerdir. Ancak döşeme kotundaki kutu profiller ve yan duvarlara bağlı olmayan, aralardaki düşey kutu profil kayıtlarının sökülmesi veya kesilmesine izin verilebilir.
  8. Dükkanlara ait bina yönetimince onaylı projeye göre yapılan dekorasyon ve / veya tadilat çalışmaları esnasında, sökülmesine veya kesilmesine izin verilen metal veya seramik, granit, cam vb. elemanların bina yönetimine teslim edilmesi esastır. Bu malzemeleri muhafaza edip etmeyeceğine veya ne şekilde değerlendireceğine bina yönetimi karar verir.
  9. Çarşı katlarındaki bağımsız bölümlerde, onaylanacak dekorasyon ve / veya tadilat projelerine göre yapılacak asma tavan ile, müşterek mahallerde mevcut asma tavanlar arasındaki ilişki dükkan dekorasyonu esnasındaki imalat kapsamında havalandırma kanallarına ait geçişlerin haricinde tamamen kapatılarak kesilmelidir.
  10. Bağımsız bölümler için yapılacak dekorasyon ve / veya tadilat ile ilgili projelerin hazırlanmasında ve onay için bina yönetimine sunulmasında, aşağıdaki hususlara uyulmalıdır. Projeler;
   1. Dekorasyon projeleri 1/50 ölçeğinde, plan, kesit ve görünüşler ile nokta detaylarını içeren mimari projeler,
   2. Kullanılacak malzemeler ile standart ve kalitesini belirleyen kapsamlı bir mahal listesi,
   3. Bölme duvar, asma tavan ve benzeri ilave konstrüksiyonlar ile ilgili inşai yöntemleri belirleyen uygulama detayları,
   4. Vitrin, camekân vb. sistemleri ile ilgili plan, kesit, görünüş ve detaylarını,
   5. Ofis veya dükkan ile ilgili dekorasyon ve / veya tadilatın yapılacağı bağımsız bölümün yerini belirleyen kat planına ait anahtar pafta (1/100 ölçeğinde)
   6. Mekanik tesisata ait ilave veya tadilat ile ilgili, sıhhi tesisat, havalandırma, yangın söndürme, tesisatları ile ilgili mekanik projeler, plan, kesit, tek hat şeması vb. detayları ve hesapları ile birlikte,
   7. Elektrik tesisatı ile ilgili, kuvvetli ve zayıf akım tesisatlarına esas aydınlatma, telefon, besleme, otomasyon, yangın ihbar, güvenlik, seslendirme ve benzeri tesisatlara ilişkin hesaplar, plan, görünüş, kesit vb. desteklemeler ile birlikte, 1 şeffaf 2 ozalit ve 1 USB olarak teslim edilmelidir.
Ana menü

Mekanik Tesisat Kriterleri

 1. Ofisler
  1. Tüm bağımsız bölümlerin (ofislerin) aydınlatma gücü, merkezi ısıtma – soğutma sisteminin dizayn esasları çerçevesinde, kesinlikle 50 (elli) Watt / m² ‘yi geçemez.
  2. Tüm bağımsız bölümler dört borulu fan-coil sistemi ile klimatize edilmektedir. Her bağımsız bölüme merkezi havalandırma sistemi ile şartlandırılmış temiz hava üflenmekte ve pis-kirli hava egsoz fanları ile emilerek dışarı atılmaktadır. Tüm bağımsız bölümler için klima hesap ve projelerinde esas alınan kriterler bellidir. Bu kriterlere uygun olarak her bağımsız bölüme tahsis edilen ısıtma ve soğutma güçleri ile hava debileri sabittir. Bu miktar kesinlikle aşılmayacaktır.
  3. Mahal içi kanal-menfez uygulaması bina yönetiminin onaylayacağı projeye göre kiracı tarafından yapılacaktır. Kiracı, ısıtma ve/veya soğutma amacıyla sisteme herhangi bir cihaz ilave edemez. Bina yönetimi, bu konuda, her safhada her türlü kontrolü ve müdahaleyi yapmaya yetkilidir.
  4. Her fan-coil müstakil oda termostatları ile kontrol ve kumanda edilmektedir.
  5. Bağımsız bölümün kiracı tarafından yaptırılacak dekorasyon işi kapsamında olmak üzere fan-coil cihazları ve borularını kapatacak ahşap dolap (kaj) imalatı ve montajında işletmeye yönelik (fan-coil emiş ağzı panjuru, fan-coil üfleme ağzı panjuru, fan-coil üfleme ağzı flexible bağlantısı, termostata ulaşım kapağı vb. gibi) önlemler alınacaktır.
  6. Her bir bağımsız bölüme temiz su ve pis su için kullanma imkanı yaratılmıştır. Temiz su hatları vana ile kapatılmıştır. İhtiyaç halinde kullanılması amacıyla yapılacak iç dağıtım, bina yönetiminin onaylayacağı projeye göre, kiracı tarafından yapılacaktır. Kiracı, eğer su kullanacak ise, temiz su hat vanasından sonra gerekli basınç düşürücüyü (8 Bar – 2 Bar), pislik tutucuyu ve su sayacını kendisi temin ve monte ettirecektir.
   (ÖNEMLİ NOT: Bağımsız bölümlerde duş mahali oluşturulması halinde, ıslak hacim bölümünün zeminin su yalıtımı ile elektrikli ısıtıcı ve tüm tesisatın temini-montajı kiracı tarafından, bina yönetiminin onaylayacağı projeye göre, temin ve monte edilecektir.)
  7. Yangın söndürme amacıyla, sprinkler tesisatı boruları tüm bağımsız bölümlerde (ofislerde) bir ağ olarak döşenmiştir. Kiracı, bina yönetimi tarafından verilen projeyi esas alarak ve kendi dekorasyon projesine uygun olarak hazırlayacağı bağımsız bölüm içi sprinkler yerleşim projesini bina yönetimine onaylattıktan sonra uygulayacaktır.
  8. Kiracı, bağımsız bölümde yer alan sprinkler tesisatını iptal edemez, sprinkler ve detektörleri kapatamaz, körleyemez. Bağımsız bölüm içinde, oda benzeri kapalı hacim yaratılırsa yangına karşı koruma yapılacaktır.
  9. Kiracı, bağımsız bölüm içinde her ne sebeple olursa olsun yanıcı ve patlayıcı malzeme bulundurmayacak ve depolamayacaktır. Kiracının bağımsız bölümü kullanım amacı, yangına karşı korunma yönetmeliklerine, NFPA standartlarına ve sigorta firmasının yönetmeliğine uygun olacaktır.
  10. Katı atıkların biriktirilmesi, toplanması, atılması ve/veya imhası hususunda bina yönetiminin belirleyeceği kurallara uyulacaktır.
  11. Bağımsız bölüm kiracısı, yangın kaçış koridorlarına, yangın merdivenlerine ve tesisat şaftlarına kesinlikle eşya, ekipman vb. koymayacaktır. Adı geçen bölümlerin herhangi bir amaçla kullanımına müsaade edilmeyecektir.
  12. Tesisat şaft kapakları, kiracı tarafından dekorasyon amacıyla dahi olsa kesinlikle kapatılmayacak-iptal edilmeyecek ve bina yönetiminin kolaylıkla ulaşabileceği şekilde muhafaza edilecektir.
  13. Bağımsız bölüm kullanıcısı, her net 100 m² için en az bir adet (6 kg) portatif yangın söndürücüyü temin edecek ve bina yönetimi kontrolünde kullanır halde tutacaktır.

 2. Dükkanlar
  1. Tüm bağımsız bölümlerin – dükkanların aydınlatma gücü, merkezi ısıtma-soğutma sisteminin dizayn esasları çerçevesinde, kesinlikle 50 Watt / m² 'yi geçemez. (Isı kayıp kazanç hesaplarına esas olacak kuru termometre derecesi koridor ve dükkanlarda yaz mevsimi için 26 ve kış mevsimi için 20 olarak alınmıştır.)
  2. Tüm bağımsız bölümler ısıtıcı takviyeli VAV-Box sistemi ile klimatize edilmektedir. Her bağımsız bölüm için gerekli şartlandırılmış temiz hava temini merkezi havalandırma sistemi ile yapılmaktadır. Tüm bağımsız bölümler için klima hesap ve projelerinde esas alınan kriterler bellidir. Bu kriterlere uygun olarak her bağımsız bölüme tahsis edilen ısıtma ve soğutma güçleri ile maksimum hava debileri sabittir. Bu miktar kesinlikle aşılmayacaktır. Mahal içi üfleme kanalı, üfleme menfezi ve dönüş havası transfer menfezi uygulaması bina yönetiminin onaylayacağı projeye göre kiracı tarafından yapılacaktır. Dönüş havası, koridor asma tavan içi plenum kutusu gibi kullanıldığından, koridor asma tavanındaki emici VAV-box’lar tarafından emilmektedir. Bu sebeple vitrin üzerine rastlayan asma tavan alnına yeterli açıklık bırakılmalıdır. Kiracı, ısıtma ve/veya soğutma amacıyla sisteme herhangi bir cihaz ilave edemez. Bina yönetimi, bu konuda, her safhada her türlü kontrolü ve müdahaleyi yapmaya yetkilidir. Her VAV-Box cihazı merkezi otomasyon sistemi ile kontrol ve kumanda edilmektedir. Ayrıca mahal içinde, sıcaklık ayarları için müstakil kontrol paneli bulunmaktadır. VAV-Box cihazının hava debisi, kendi üzerindeki dönüş havası sıcaklık sensörü ile otomatik olarak ayarlanmaktadır.
  3. Her bir bağımsız bölüme temiz su ve pis su kullanma imkanı yaratılmıştır. Temiz su hatları vana ile kapatılmıştır. İhtiyaç halinde kullanılması amacıyla yapılacak iç dağıtım, bina yönetiminin onaylayacağı projeye göre, kiracı tarafından yapılacaktır. Kiracı, eğer su kullanacak ise, temiz su hat vanasından sonra gerekli basınç düşürücüyü (8 Bar - 2 Bar), pislik tutucuyu ve su sayacını kendisi temin ve monte ettirecektir.
  4. Mutfak eviyelerinden, bulaşık makinalarından vb. cihazlardan çıkan yağlı pis su, mutlaka bir yağ ayırıcından geçirildikten sonra mevcut pis su bağlantı ağzına verilecektir. Yağ ayırıcıların temini ve montajı kiracıya aittir. Yağ ayırıcılar en az 10 günde bir temizlenecektir. Pis Su tesisatı kullanılmış yağların ve katı atıkların öğütülerek pis suya karıştırılmasına uygun değildir. Bu nedenle eviyelere çöp öğütücü bağlanmasına müsaade edilemez.
  5. Ocak, fırın vb. duman ve buhar çıkartan mutfak cihazlarının üzerine teknik kurallara uygun şekilde boyutlandırılmış ve paslanmaz çelikten imal edilmiş davlumbazların temini ve montajı kiracıya aittir. Yağlı buhar çıkartan mutfak cihazlarının üzerindeki davlumbazlarda teknik kurallara uygun şekilde ve alev savar tipte imal ve monte edilmiş yağ filtreleri bulunacaktır.
  6. Bütün davlumbazlarda davlumbaz içi otomatik yangın söndürme tesisatı olacaktır. Otomatik yangın söndürme tesisatı, bina yönetiminin işletmeye esas en önemli şartıdır. Davlumbazlar, gerek enerji ekonomisi, gerek yangın emniyeti ve gerekse hava dengelerinin korunması amacıyla devamlı olarak temiz tutulmalıdır. Davlumbazların periyodik bakım ve temizliği kiracı tarafından yapılacak ve bina yönetimi tarafından sürekli olarak kontrol edilecektir. Davlumbazların sızdırmaz kanallar ile baca bağlantılarını gösteren teknik kurallara uygun olarak yapılmış havalandırma projesinin bina yönetimi tarafından onaylanması şarttır.
  7. Yangın söndürme amacıyla, sprinkler tesisatı boruları tüm bağımsız bölümlerde (işyerlerinde) bir ağ olarak döşenmiştir. Kiracı, bina yönetimi tarafından verilen projeyi esas alarak ve kendi dekorasyon projesine uygun olarak hazırlayacağı bağımsız bölüm içi sprinkler yerleşim projesini bina yönetimine onaylattıktan sonra uygulayacaktır. Kiracı, bağımsız bölümde yer alan sprinkler tesisatını iptal edemez, sprinkler ve detektörleri kapatamaz, körleyemez.Bağımsız bölüm içinde, kapalı hacim yaratılırsa, bu odalarda yangına karşı koruma yapılacaktır.
  8. Kiracı bağımsız bölüm içinde her ne sebeple olursa olsun yanıcı ve patlayıcı malzeme bulundurmayacak ve depolamayacaktır. Kiracının bağımsız bölümü kullanım amacı, yangına karşı korunma yönetmeliklerine, NFPA standartlarına ve sigorta firmasının yönetmeliğine uygun olacaktır.
  9. Katı atıkların biriktirilmesi, toplanması, atılması ve/veya imhası hususunda bina yönetiminin belirleyeceği kurallara uyulacaktır.
  10. Bağımsız bölüm kullanıcısı, yangın kaçış koridorlarına, yangın merdivenlerine ve bağımsız bölüm içindeki tesisat şaftlarına kesinlikle eşya, ekipman vb. koymayacaktır. Adı geçen bölümlerin herhangi bir amaçla kullanımına müsaade edilemez.
  11. Tesisat şaft kapakları, kiracı tarafından dekorasyon amacıyla dahi olsa kesinlikle kapatılmayacak - iptal edilmeyecek ve bina yönetiminin kolaylıkla ulaşabileceği şekilde muhafaza edilecektir. Benzer şekilde, mahal içine yapılacak asma tavanda, VAV kutusu kontrollarına ve motorlu vanalara ulaşmak üzere müdahale kapakları bırakılacaktır.
  12. Bağımsız bölüm kiracı, 100 m²'ye kadar en az bir adet, 100 m²'nin üzerindeki alanlar için ise, her 100 m² için bir adet 6 kg’lık ABC tipi kuru kimyevi tozlu portatif yangın söndürücüyü temin edecek ve bina yönetimi kontrolünde kullanır halde tutacaktır.
Ana menü

Elektrik Tesisat Kriterleri

 1. Elektrik Tesisatı
 2. Bakırköy Belediyesi ve BEDAŞ elektrik idaresi Bakırköy Müdürlüğünden onaylanan proje ve talep güçlerine göre tesis edilmiştir. Bu güçler yönetimdeki projelerde mevcuttur. Bağımsız bölüm sahipleri projedeki güçlerin üzerine çıkmayacak değerde Bayındırlık Bakanlığı , Belediye fenni şartnamelerine göre hazırlayacakları uygulama projelerini yönetime sunarak onay alacaklardır ve tatbikatına geçeceklerdir.

  Bağımsız bölüm kiracıların uygulama projelerine göre BEDAŞ Bakırköy Müdürlüğünde sözleşme yaparak BEDAŞ'a müşteri olacaklardır.

  Başlangıçta veya daha sonra elektrik gücünü arttırmak isteyenler BEDAŞ 'tan güç arttırımı talebinde bulunacaklar ve BEDAŞ tarafından istenecek şartları bina yönetimine onaylatacakları uygulama projelerine göre yerine getireceklerdir.

  Bina yönetimi kiracıların gerek görecekleri elektrik enerjisini arttırma veya azaltma yetkisine sahip değildir, bu hususta tek yetkili kurum BEDAŞ / Bakırköy Müdürlüğü'dür.

 3. Dizel Jeneratör
 4. EGS GYO A.Ş. tarafından hazırlanan ve Bakırköy Belediyesince onaylanan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca kabulü yapılan (Elektrik üretim tesisi) diesel jeneratör gruplarının uygulama proje esaslarına göre her bağımsız bölüm sadece (1 kW) (Bir KW) elektrik enerjisi ile beslenecektir. Bunu sağlayan kablolar ve dağıtım panosu bu esasa göre yapılmıştır.

  Her kattaki elektrik odalarında mevcut genel hizmet panoları Jeneratör çıkışları mevcut sigortalarla sınırlandırılmıştır. Bina yönetiminin bilgisi ve onayı olmadan bu gücün değeri üzerinde değişim yapılmamalıdır.

  Jeneratörden beslenecek, aydınlatma ve / veya priz linyeleri, sortileri gösterir projeler ayrı pafta (veya paftalar) olarak hazırlanacak ve bina yönetimi tarafından onaylandıktan sonra tesis edilecektir. Bu projelerin BEDAŞ'a onaylatılması gerekmemektedir.

 5. Yangın Algılama ve İhbar Sistemi
 6. Bina yönetiminde mevcut uygulama projeleri esaslarına göre tesis edilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Merkez İtfaiye Müdürlüğünce uygun görülen NOTIFIER marka yangın algılama ve ihbar sisteminde her mahaldeki olası yangını bildiren dedektörler mevcuttur.

  Bağımsız bölümlerin açık ofis yapılması halinde (tavana kadar duvar olmayan bölme sistemi) ilave dedektör gerekmemektedir. Ancak kapalı hacimler olarak düzenlenecek bölümlerde gerekli olacak dedektör arttırma imkanı olmadığından bu ilaveye ihtiyaç duyulacak düzenlemeler için santral ilave edilip sadece bu santralın ikazı genel güvenlik merkezine ulaştırılacaktır. Bunun için hazırlanacak uygulama projeleri Bina yönetimi tarafından onaylandıktan sonra uygulanacaktır. Mevcut sistemle uyum saplayacak diğer markalar da kullanılabilinir. Notifier veya diğer markalar için Bina Yönetiminden onay alınacak ve ilave edilecek sistemin en az altı ayda bir genel kontrolu yaptırılarak Bina Yönetimine rapor verilecektir. Rapor verilmesi geciktiğinde Bina Yönetimi gerekli kontrolu yapacak veya yaptıracak bu işlemin karşılığı bedelini tahsil edecektir.

  Binadaki mevcut yangın algılama ve ihbar sistemi “Analog Adresli” tiptedir. Her bağımsız bölüme toplam alanı şartnamelere ve standartlara göre kaplayacak dedektör konmuştur. Ofisler kiracılar tarafından değiştirilip , yeni mimari projede partisyonlara ayrılırsa sisteme dedektör sayısı olarak ilaveler gerekebilir.

  1. Çözüm: Sistemde dedektör sayısında öngörülenden fazla artış olan mahallere konvansiyonel dedektörler , bu tip dedektörlerin çalışmasını sağlayacak bir modülle bağlanacaktır. Bu modülün çalışması için panelden bir resetlenebilir 24 VDC besleme hattı gerekmektedir. Dedektör teknolojisi aynı olup (optik , iyon yada ısı) ana panelde alarm bu modül adresiyle gözükecektir. Alarm panelden resetlenebilecek , arıza durumları arada hiçbir ara cihaz olmadan izlenebilecektir.

  2. Çözüm: Dedektör sayısının arttığı katlarda konvansiyonel panel ilave edilerek , konvansiyonel dedektörler kullanılmasıdır. Bu durumda ana sistem 2 adet MM (biri Alarm , biri Arıza için) modüller ilavesiyle sistem tarafından izlenecektir.

  Burada kullanılacak konvansiyonel panelin markası mutlaka Notifier gibi bu konuda lider bir firma olmalı ve yönetim tarafından onaylanacak bir firma tarafından getirilmelidir.

  Panelin özellikleri:

  • Konvansiyonel tipte 2-telli dedektörleri çalıştırabilen,
  • Alarm ve arıza durumunu ayrı ayrı röle çıkışı olarak verebilen,
  • NFPA , BS , FM gibi standartlara sahip,
  • 24 normal , 1 saat alarm durumu için batarya bulunduran
  • Yedek parça temini ve servisi yönetim tarafından belirtilen servis anlaşmalarına uygun şekilde hızlı verilen bir panel olmalıdır.

 7. Seslendirme Sistemi
 8. Bina Yönetiminde mevcut uygulama proje esaslarına göre tesis edilen ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Merkez İtfaiye Müdürlüğünce onaylanan proje esaslarına göre acil anons sistemine ait (4 W / 10 V) değerinde hoparlörlerden her bağımsız bölümde birer adet kullanılmıştır.

  Kiracıların gerek gördüğü durumlarda genel sistem özelliğini bozmayacak değerlerde hoparlör ilavesi değişikliği gösteren uygulama projelerinin bina yönetimi tarafından onaylanmasından sonra uygulanabilecektir.

 9. Telefon Tesisatı
 10. Bina Yönetiminde mevcut uygulama proje esaslarına göre telefon dağıtımı Bina Yönetimi tarafından onaylanacak uygulama projesine göre düzenlenecektir.

Ana menü